Sıkça Sorulan Sorular

Bal neden kristallesiyor bunun bir zarari varmi ?

Balla ilgili merak edilen önemli bir konu, süzme olarak satilan ballarin bir süre sonra kristallesmesinin bir problem teskil edip etmedigidir. Bu durum bazen bala seker surubu katilmis oldugu seklinde yanlis yorumlanir. Ancak bu inanis gerçegin tam aksidir. Zira seker surubu ilave edilmis ballar çok uzun süre kristallesmeden kalabilir, saf ve dogal ballar ise, balin elde edildigi çiçeklerin türüne göre degismekle beraber, özellikle kis aylarinda ve sogukta muhafaza edildigi taktirde birkaç ay gibi kisa bir sürede kristallesebilmektedir. Bu kesinlikle dogal bir olay olup, balin tüketilmesini önleyici bir problem degildir. Bal kristallesmis haliyle de tüketilebilecegi gibi, benmari usulü bir isitma islemiyle (sicak su dolu bir kabin içerinde balin isitilmasi) kristaller çözdürülüp bu sekilde de tüketilebilir. Balda kristallesme hiçbir sekilde bala yapilmis bir hilenin göstergesi degildir. Kristallesmis balin tüketilmesinde, saglik açisindan hiçbir sakinca yoktur. Kristallesme için en uygun sicaklik 14°C civaridir. 10 °C’nin altinda ve 26,5°C’nin üzerinde kristallesme yavaslar. Kristallesmis balin tüketilmesinde, saglik açisindan hiçbir sakinca yoktur. Avrupa, Amerika ve Kanada’da balin kontrollü sartlarda kristallestirilerek “Krem bal” olarak tüketimi çok yaygindir. Tüketici krema kivaminda ve daha az akiskan, daha sürülebilir özelliklere sahip bu ürünü sivi bala tercih etmektedir. Ancak bazi ballarin içine kristalize olmasini engellemek için farkli maddeler katilabilir buda bala dogal özelligini kaybettirir. Kisaca bal, dogal olursa kristallesir. Bazi ballar soguk havalar baslar baslamaz, bazilari da, subat ayinda kristalize olur. Bal, sulu olursa (buna erken sagim yapilmasi yani erkenden balin kovandan alinmasi sebep olur) daha hizli kristalize olur.

Karakovan bal nedir?

Karakovan bali ise petek balin bos tahtasinin (dis çerçevesinin) arilara birakilip tüm petegin arilar tarafindan örülmesiyle elde edilen bala denir. Bu balin en büyük özelligi bal mumunun ari tarafindan örülmüs olmasidir. Diger ballardan farki balin arasinda fabrikalarin ürettigi kalin mumun olmamasidir. Karakovan bali üreticiye bagli olarak sekerli veya sekersiz olabilir. Sekersiz karakovan ballari tamamen dogal olan ballardir.

Kargoda ürün hasar görürse?

Altin Kovan Bal tarafindan gönderilen bütün ürünler özenle ambalajlanip, en uygun sekilde kargo sirketine teslim edilmektedir. Eger bir sekilde size ulasan ürün üzerinde darbe veya kirik var ise bunu o anda ürünü getiren kargo görevlisine bildirmeniz gerekmektedir. Bu yüzden ürünü aldiginiz anda hemen kontrol etmeniz rica olunur. Kirik, darbeli, yirtik ambalajlari teslim almayiniz. Eger bu tarz bir durum ile karsi karsiya iseniz ürün durumunu bildiren bir not ve de kargo görevlisine hazirlattiginiz tutanak ile bize göndermeniz rica olunur. Ancak ürün teslimati sonrasinda yapilacak kirik, darbeli ürün iade talepleri dikkate alinmayacaktir.

Kasar peyniri koruyamiyorum küfleniyor…

Kasar Peyniri sakliyamiyorum diyorsaniz Altin Kovan Bal’dan aldiginiz peyniri birkaç kahvaltida tüketeceginiz miktarlar halinde dilimleyip her bir parçayi Streç filme sarip buzdolabinin buzluk kisminda saklayabilirsiniz. Daha sonra bir parçayi buzdolabinda buzlugun hemen altindaki kisimda saklarsiniz. Tükettikçe buzluktan bir parça daha alirsiniz bu sayede kasar peyniri uzun süre bozmadan saklayabilirsiniz

Kristallesmis balin beri dönüsümü nasil olur ?

Kristallesmis bali isitarak, kovandan yeni alinmis sekle getirmek mümkündür: Balli kabin kolayca sigabilecegi, ikinci kap bulunur. Distaki kaptan temasi kesmek için, iki kap arasina tahta parçalari koyulur. Balli kap yerlestirilir. Atese koyduktan sonra, ikinci kaba sicak su doldurulur. Su isindikça bal karistirilir. Balda kumlasma hiç kalmadiginda indirilir. Soguduktan sonra, hava almayacak sekilde cam kavanozlara aktarilir ve sicak yerde muhafaza edilirse donma olmaz. Yüksek derecede isitmadan, bu sekilde eritilen bal, hiç özelligini kaybetmez. Fakat bu islem yapilirken balin direk olarak atese temas etmemesine dikkat edilir. Aksi takdirde bal özelligini kaybeder.

Muhtelif ürün ne demektir ?

Kg’si tam olarak belli olmayan veya parçalamayan adet ürünlerine denir. Siparis verdiginiz mühtelif ürünlerde ürün tutari hesaplanip size bildirilecektir. Muhtelif ürünlerin her birinin kaçar kg oldugu ürün detaylarinda yazmaktadir.

Sekerli bal nedir?

Sekerli ballar arilarin, seker surubuyla beslenmeleri neticesinde elde edilen ballardir. Arilar, balin bir kismini veya tamamini çiçegin nektarindan degil, hemen kovanin önüne konmus olan sekerden imal eder. Bu islem genellikle arinin petegi tamamlayamadigindan yapilir. Ariya yedirilen sekerin miktarina göre balin seker orani degisir. Sekerli ballarda bal tamamen özelligini kaybetmez. Sadece dogal özelligini biraz kaybedebilir. Eger bal yerken agizda toz seker gibi tane tane ise veya bala bir kasigi daldirip 20-30 cm yukaridan tuttugunuzda bal kesik kesik akiyorsa o bal sekerlidir. Bu balin – sicak suyun içinde bile – eski halini almasi mümkün degildir. Bu islem genellikle arinin petegi tamamlayamadigindan yapilir. Ariya yedirilen sekerin miktarina göre balin seker orani degisir. Sekerli ballarda bal tamamen özelligini kaybetmez. Sadece dogal özelligini biraz kaybedebilir. Sekerli ballar seker hastalarinin yemesi halinde rahatsiz edebilir.